Poniżej propozycje, które na pewno się Tobie przydadzą i pomogą w planowaniu zdrowych zakupów, nie wydając przy tym fortuny.

Zamiast fileta, kup całego kurczaka! 

To jest ogromna oszczędność. Kurczak z rożna, to posiłek który na pewno wszyscy uwielbiamy, ale to nie jedyna potrawa, którą zrobimy, kupując kurczaka. Cena jest o wiele mniejsza niż cena za fileta. Przyglądając się cenom w jednym ze znanych supermarketów można zauważyć sporą różnicę. Za 1 kg fileta z kurczaka zapłacimy 16,89 zł. Natomiast za 1 kg kurczaka (z wolnego wybiegu) zapłacimy tylko 12,99 zł. A kupując go w całości mamy do dyspozycji: skrzydełka, fileta, udka, korpus. Co oznacza, że zamiast mieć obiad na jeden dzień, mamy zapewnione posiłki na cały tydzień dla jednej osoby. Skrzydełka można upiec w piekarniku z warzywami, z filetem i udkami z kurczaka możemy zrobić wiele smacznych i zdrowych potraw. Polędwiczki z kurczaka to delikatne mięso, które również można przygotować na obiad. Korpus można wykorzystać do zrobienia bulionu, a następnie zupy na jaką mamy ochotę.  

Warzywna wyliczanka 

Zaczniemy od najtańszych produktów, z których jesteśmy w stanie zrobić pożywny i zdrowy posiłek. 

Ziemniaki wygrywają, ponieważ za 5 kg zapłacimy jedyne 3,99 zł. Niewiele prawda? Ziemniak to warzywo wszechobecne w życiu Polaków, często jednak zapominamy o jego niezwykłości. Nie jest pospolity, nie jest zwykły. Ziemniak to bardzo zdrowe i smaczne warzywo, z którego wyczarujemy mnóstwo potraw, tj. knyszepieczonki, kluski śląskie czy placki ziemniaczane

Na drugim miejscu znajdują się czerwone buraki. O ich walorach witaminowych i smakowych nikogo nie trzeba zapewniać. A cena za 1 kg buraków to tylko 1,49 zł. Barszcz czerwony to nie jedyne pyszne danie, które można z nich przygotować, ale również botwinka z jajkiem lub buraki faszerowane fetą

Marchew jest na równie zacnym, trzecim miejscu, ponieważ 1 kg kosztuje tylko 1,99 zł. Można ją dodać praktycznie do wszystkiego. Jest nie tylko świetną przekąską na drugie śniadanie, ale również idealnym składnikiem gulaszów, placków warzywnych, surówek czy zup. A ciasto marchewkowe z jabłkiem i migdałami na pewno posmakuje każdemu smakoszowi słodkości. 

Takie warzywa jak brokuł czy kalafior kosztują trochę więcej, bo około 4 zł za sztukę, lecz nadal jest to niewielka cena w porównaniu do możliwości wykorzystania ich w kuchni.  

Owocowa wyliczanka 

Numerem jeden są... banany. Za 1 kilogram tych owoców, w jednym ze znanych supermarketów cena wynosi 2,49 zł. Można z nich zrobić, m. in. ciasto bananowe, placki owsiano-bananowe lub po prostu dodać je do owsianki czy zjeść sam owoc na śniadanie lub podwieczorek.  Zamiast kolejnego batonika lub garści cukierków za 2- 3 zł możemy wydać te niewielkie pieniądze na coś odpowiedniejszego. 

Zaraz za bananami znajdują się nasze soczyste, polskie jabłka. Cena jest różna w zależności od odmiany. W ostatnich czasach ich cenna trochę się zwiększyła, natomiast nadal nie są to ogromne kwoty. Za 1 kg jabłek zapłacimy 3- 4 zł. Są zdrowe i przede wszystkim pożywniejsze od niejednej drożdżówki. W tych trudnych czasach warto kupować je bezpośrednio od lokalnych sadowników.  

Niedługo zima, więc powoli zaczyna się sezon na mandarynki i pomarańcze, które o tej porze zaskakują niską ceną. Dlatego warto skusić się na te soczyste i pełne witamin cytrusy. 

Kasze- zdrowy “zapełniacz” 

Możemy kupić wiele rodzajów kasz. Każdy znajdzie dla siebie coś, co lubi. Różnorodność w tym zakresie jest ogromna, ponieważ każda kasza ma swój wyjątkowy smak. Są one pożywne, kosztują niewiele, a jedno opakowanie starcza na średnio 4 obiady. Obserwując ceny w supermarkecie ceny za kasze wahają się pomiędzy 2 zł a 4 zł. Gdzie najtańszy okazał się kuskus, a najdroższa kasza bulgur.  

 

Jak widać powyżej, nie potrzebujemy bogactwa, by zdrowo się odżywiać. Wystarczy wybierać produkty, które zostały przedstawione powyżej. Dodatkowo warto obserwować sklepowe promocje i przed pójściem na zakupy zrobić sobie listę potrzebnych rzeczy. Najlepiej, żebyśmy dokładnie wiedzieli, co chcemy przygotować z zakupionych produktów.