Ramen - bogactwo smaków

Ramen jest daniem, które oferuje wiele doznań smakowych. Oprócz bulionu na bazie sosu sojowego zupa pełna jest warzyw i mięsa. Zawiera również jajko, kiełki, sezam, algi lub wodorosty nori, a także suszone grzyby. Rodzajów ramenu jest wiele, a nietuzinkowe połączenie składników sprawia, że zupa ta jest prawdziwą ucztą dla podniebienia! Każdy z pewnością znajdzie w nim coś dla siebie, w tym również osoby będące na diecie roślinnej, gdyż istnieją również wegańskie rameny.

Ramen - porcja smaku i energii

Ramen dzięki bogactwu swoich składników, a zwłaszcza dużej zawartości węglowodanów, skutecznie podnosi poziom naszej energii. Ta japońska zupa jest bardzo sycąca, a po jej zjedzeniu jeszcze przez długi czas nie odczujesz głodu. Dodatkowo dzięki dużej ilości rosołu, na bazie którego powstaje, ma działanie rozgrzewające. Sprawdzi się więc idealnie również w chłodniejsze dni.

Azja na talerzu

Każdy z nas ma czasem ochotę na jakąś odmianę. Próbowanie nowych smaków i dań pochodzących z innych regionów świata, pozwala nam choć trochę zbliżyć się do kultury panującej w danym miejscu. Ramen to kwintesencja kuchni orientalnej, a jedząc go, możemy na chwilę przenieść się do miejsca oddalonego od nas o tysiące kilometrów.

Wspomaga budowę mięśni

Oprócz wyjątkowego smaku, ramen ma pozytywny wpływ na wzrost masy mięśniowej naszego ciała. Dzieje się to zarówno za sprawą białka, które występuje w tej zupie, jak i dzięki pozostałym fermentowanym składnikom takim jak miso czy kimchi. Badania pokazują, że spożywanie ramenu może pobudzać hormon wzrostu. Dlatego osoby dbające o swoją sylwetkę, mogą po niego sięgać bez wahania!

Wiele do odkrycia

Jak już wspominaliśmy, rodzajów ramenu jest bardzo dużo. Do najbardziej popularnych zaliczyć można takie odmiany jak: shio-ramen, tonkotsu-ramen, shōyu-ramen czy miso-ramen. Dlatego też jednorazowa przygoda z tą zupą to dopiero początek drogi do całkowitego jej odkrycia. Każdy kucharz przygotowuje ramen według swojej receptury, dlatego też różnią się one smakiem i dodatkami.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości i następnym razem nie zmarnujecie już okazji na poznanie tej azjatyckiej zupy. Gwarantujemy, że nie będziecie żałować tej decyzji i kto wie, może zostaniecie nawet prawdziwymi koneserami ramenu!