Woskowijki, czyli domowa folia spożywcza

Jednym z kuchennych eko gadżetów są woskowijki, czyli folia wielokrotnego użytku do samodzielnego zrobienia. Czym są woskowijki? To kawałki materiału zaimpregnowane warstwą wosku pszczelego. Woskowijki to naturalny i ekologiczny sposób na przechowywanie jedzenia. Nadają się do przechowywania niemal wszystkich produktów spożywczych, z wyjątkiem surowego mięsa. Dzięki naturalnemu woskowi pszczelemu są wodoodporne i elastyczne. Pod wpływem ciepła rąk dostosowują się kształtem do każdego naczynia i produktu. Przy tym są całkowicie neutralne, dzięki czemu nie wpływają na smak czy zapach przechowywanych produktów.  Jak zrobić woskowijki własnoręcznie? Potrzebne będą kawałek bawełnianego materiału, wycięty ze starego ubrania lub pościeli oraz około 100 gramów wosku pszczelego. Wystarczy wyciąć dowolnych rozmiarów ściereczkę, pokryć ją woskiem, a następnie zaprasować żelazkiem przez kawałek papieru do pieczenia. Gotowe! Taka woskowa alternatywa dla folii jest łatwa w użyciu i pielęgnacji. Wystarczy delikatnie umyć ją chłodną wodą i odwiesić do wyschnięcia. Odpowiednio czyszczona i przechowywana woskowijka może służyć nawet kilka miesięcy. Co więcej, woskowijki są biodegradowalne, więc nawet gdy zdecydujemy się je wyrzucić, ulegną całkowitemu rozkładowi.

Woreczki wielokrotnego użytku – eko sposób na zakupy

Wybierając się na zakupy, warto zaopatrzyć się we własne woreczki na warzywa. Takie wielorazowe woreczki to ekologiczna alternatywa dla foliowych torebek, dostępnych w większości sklepów. Możemy w nich ważyć warzywa i owoce podczas zakupów lub przechowywać produkty już po przyniesieniu ich do domu. Wielorazowe woreczki są banalnie proste do wykonania i robi się je w mgnieniu oka. Najlepiej i najszybciej będzie użyć maszyny do szycia, jednak nie jest to konieczne. Równie dobrze możemy własnoręcznie zszyć woreczki przy pomocy igły i nitki. Woreczki możemy zrobić ze starej firanki, bawełnianej koszulki lub poszewki na poduszkę. Do tego potrzebujemy już tylko kawałka sznurka, nożyczek i agrafki. Jak uszyć worki na zakupy? Aby zrobić woreczek diy musimy w wybranego materiału wyciąć prostokątny kawałek, a następnie  zszyć jego dłuższe boki, zostawiając około 3 cm. Następnie pozostawiony luźny kawałek podwijamy tak, aby zrobić tunel. Przyszywamy tunel i przy pomocy agrafki wpuszczamy w niego sznurek. Na koniec przewracamy woreczek na drugą stronę, tak aby szwy były w środku. Na końcówkach sznurków zawiązujemy supełki. Gotowe! Worki na zakupy warto uszyć od razu w kilku rozmiarach, żeby móc w nich przechowywać różnorodne produkty. W zależności od przeznaczenia danego woreczka można eksperymentować z różnymi materiałami. Do sypkich produktów najlepiej sprawdzą się woreczki z grubszych materiałów, natomiast do ważenia owoców i warzyw z powodzeniem możemy użyć woreczków z siatki lub firanki o grubszych oczkach.

Torba na zakupy – zrób to sam!

W bardzo podobny sposób powstanie także torba na zakupy. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w mocniejszy, grubszy materiał. Jak uszyć torbę na zakupy? Na początek musimy wyciąć trzy prostokąty, dwa węższe o takich samych wymiarach i jeden szerszy. Szerszy prostokąt należy złożyć na pół i zszyć po bokach. Górne krawędzie należy wywinąć dwukrotnie, zaprasować, a następnie zszyć. Materiałowa torba zakupowa jest już gotowa, czas zabrać się za rączki. Każdy z dwóch węższych pasków materiału należy złożyć, tak aby nie wystawały krawędzie materiału i zszyć na paski o szerokości około 2,5/3 cm. Teraz wystarczy solidnie przyszyć każdy z pasków go grubszego paska materiały na górze torby.