O sztuce łączenia smaków, wietnamskim podejściu do jedzenia oraz swoich ulubionych akcesoriach kuchennych specjalnie dla redakcji Mapy Smaku opowiada chef Tran Thanh Ha z restauracji Ambasada Smaku Made in Vietnam.

Co inspiruje Cię w kuchni? 

Tradycja i historia, wypadkowa smaków i filozofia, która w zderzeniu z doświadczeniem pozwala na nieograniczone możliwości tworzenia dań.  

Ulubione danie dzieciństwa to…

Moim ulubionym daniem z dzieciństwa są dania z kurczaka i wołowiny. 

Jakie jest Twoje comfort food? 

Każda kuchnia narodowa ma swoje Comfort Food. Potrawy, które za chwilę wymienię przypominają mi cudowne czasy dzieciństwa, mamę, wspólne rodzinne biesiady, bo jedzenie w Wietnamie jest jak religia. To bardzo ważny element naszego rytmu dnia. Przy posiłkach załatwia się interesy, wspólne spędzanie czasu przy stole łagodzi spory, wprowadza pozytywny nastrój. Złe emocje wygasają, a włączają się te pozytywne, których każdy z nas tak bardzo potrzebuje. Mój comfort food to boczek pieczony i kurczak z imbirem, bo te dania przypominają mi mój rodzinny dom. 

Jak podchodzisz do kreowania menu i dań pod specjalne okazje/wydarzenia?

W kuchni najważniejsze są psychologia oraz umiejętność łączenia smaków, co przekłada się na nastroje gości. Każda okazja i wydarzenie jest wyjątkowe, dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę także na wyjątkowe dania. To taka wisienka na torcie. Długo rozmawiamy z klientami, bo taka rozmowa pozwala nam zbadać preferencje kulinarne gości. To kluczowe rozmowy. Dzięki nim wiemy, jakie mięso goście preferują, jakie łączenia smaków kochają, a jakie wolą unikać. W naszej kuchni oprócz jakości surowców ważną rolę odgrywają przyprawy i warzywa. Sztuką jest umiejętne wyważanie proporcji. W Wietnamie to sztuka, którą posiedli wyłącznie Wietnamczycy.  

Czy jest jakieś danie/składnik, za którym nie przepadasz lub czego nigdy nie zjesz? 

Nie ma takiego dania, bo kucharz musi być otwarty na wszystkie smaki. 

Bez jakiego kuchennego akcesorium nie możesz się obejść? 

Dla mnie podstawowymi akcesoriami są wok i tasak. Oba nie mogą bez siebie żyć. Wok pozwala na precyzyjną obróbkę termiczną dań, tasak pozwala na precyzyjne oprawianie mięsa, przy jego pomocy można precyzyjnie kroić warzywa także te, które są twarde. 

TOP danie i napój na jesień to… 

Na TOPie jest zawsze wietnamskie piwo, które jest inne niż wszystkie i z każdym miesiącem skrada podniebienia kolejnych Polaków. Wodzi na pokuszenie także mnie. Top danie na jesień niezmiennie od lat jest PHO. Idealna na jesienne, zimne dni. PHO to coś więcej, niż zupa, to stan umysłu. Nasz narodowy hit, który zna cały świat. Warto go odkrywać w miejscach, które słyną z jakości. Jednym z takich miejsc jest Made in Vietnam. Restauracja, która słynie z propagowania autentycznej kuchni wietnamskiej. Restauracja na liście TOP 20 restauracji w Polsce, z międzynarodowymi certyfikacjami oraz ze Złotym Widelcem 2021.