O tym, jak kreuje menu na specjalne okazję, za jakimi składnikami nie przepada oraz o smakach dzieciństwa specjalnie dla redakcji Mapy Smaku opowiada chef Falak Shair z restauracji Shani Jani.

Co inspiruje Cię w kuchni?
Moją inspiracją są wyjazdy do Pakistanu. Tam odwiedzam ciotki, kuzynki, podpatruję co gotują, jakich przypraw używają. Oraz street food z którego słynie Pakistan i Indie :)

Ulubione danie dzieciństwa to…
Ulubione danie to Rajma Chaaval (tł. ryż z fasolą) lub Matter Keema (mielone mięso wołowe duszone z groszkiem), do tego sos miętowy.

Jakie jest Twoje comfort food?
Co do comfort food, to nie będę oryginalny jest to kebab :)

Jak podchodzisz do kreowania menu i dań pod specjalne okazje/wydarzenia?
Zależy jakie to wydarzenie. Jeśli mamy np. obsługę imprez prywatnej jak grill lub catering, dostosowuje się do wymagań klienta. Zazwyczaj daję kilka propozycji do wyboru. Jeśli jest to festiwal jak Restaurant week, to tworzę coś co jest charakterystyczne dla regionu z którego pochodzę tj. Pendżab i czego zazwyczaj nie znajdziemy w restauracjach tego typu. . Chcę  odwzorowywać smaki, które pamiętam i przekazać je w formie dań klientom. Lubię kiedy klienci mają "frajdę" z jedzenia.

Czy jest jakieś danie/składnik, za którym nie przepadasz lub czego nigdy nie zjesz?
To dobre pytanie, bo pomimo tego że w kuchni pakistańskiej używamy dużo jogurtu, to ja go nie znoszę. Ale tylko w formie surowej, jeśli jest to dodatek do potraw już mi nie przeszkadza. 

Bez jakiego kuchennego akcesorium nie możesz się obejść?
Bez chochli i noża.

TOP danie i napój na jesień to…
Oczywiście rozgrzewające i ostre biryani, a do tego masala chai.