Do wyboru do koloru-jakie zioła posadzić?

Pierwszym kryterium wyboru ziół do własnego ogródka są oczywiście gusta i preferencje smakowe. Zasadźmy to, co lubimy najbardziej i co najczęściej wykorzystujemy w swojej kuchni.

Oczywiście warto eksperymentować i stale szukać nowych smaków i zapachów, dlatego oprócz znanych i lubianych ziół, warto posadzić również takie nieznane nam dotychczas i odkrywać ich walory smakowe. Najpopularniejszymi ziołami wykorzystywanymi w kuchni są tymianek, bazylia, koperek, szczypior, natka pietruszki, oregano, majeranek. Z kolei mięta, melisa, szałwia czy rumianek świetnie sprawdzą się do domowych naparów na wszelkie dolegliwości zdrowotne.

Gdzie kupować, żeby nie żałować?

Planując domową ziołową rabatkę mamy do wyboru dwie ścieżki albo sadzimy od zera, z nasion, albo decydujemy się na zakup już odhodowanych sadzonek. Wybór sadzonek sprawi, że ogródek zielny rośnie w oczach- dosłownie i w przenośni. To zdecydowanie najprostsza i najszybsza forma zakładania ogródka. Z kolei uprawa ziół z nasion zajmie więcej czasu, ale satysfakcja wyhodowania rośliny od zera będzie dużo większa. Niezależnie czy wybierzemy nasionka, czy sadzonki, wybierzmy takie najwyższej jakości, ze sprawdzonego źródła. Gdzie zaopatrzyć się w najświeższe rośliny? Najlepiej prosto od rolnika. Świeże zioła z gospodarstwa będą o niebo lepszej jakości niż zafoliowane doniczki z supermarketu. Wielkopowierzchniowe sklepu kuszą szeroką ofertą dorodnych ziół, musimy jednak pamiętać, że wszystkie te piękne zioła z marketów są sztucznie napędzane do wzrostu. Rosną więc szybko... ale niestety równie szybko usychają i więdną. Zioła pozyskane wprost z gospodarstwa z pewnością będą znacznie bardziej wytrzymałe.

Grunt to dobry grunt. Gdzie i na czym sadzić zioła?

Zanim zaczniemy sadzić zioła, musimy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. W zależności od tego, czy planujemy hodowlę w ogrodzie, na balkonie czy na parapecie, musimy zwrócić uwagę na inne czynniki. Inną kwestią wyboru miejsca są konkretne gatunki ziół. Każda roślina ma inne potrzeby, dlatego warto wcześniej zapoznać się ze specyfiką danego gatunku. Uniwersalną poradą jest jednak to, aby miejsce było ono dobrze nasłonecznione i niezbyt wystawione na wiatr. Jeśli nie zapewnimy roślinkom odpowiednio dużo światła, zaczną one żółknąć.

Jaką ziemię wybrać, aby zapewnić roślinom najlepsze podłoże? Dla większości gatunków ziół najlepszym wyborem będzie ziemia ogrodowa o odczynie zasadowym lub obojętnym od 5,5 do 6,5 pH. Wybierzmy też ziemię lekką, o dużej przepuszczalności, aby nasze rośliny miały dostęp do tlenu. Pamiętajmy, aby wsypując ziemię, nie napełniać doniczek do samych brzegów, a zostawić trochę miejsca na podlewanie. Kolejną ważną kwestią jest przygotowanie warstwy drenażowej, na przykład z kermazytu, która zapobiegnie gniciu korzeni. Podczas sadzenia większej rabaty z kilkoma rodzajami ziół, warto rozmieścić je zgodnie z ich docelową wysokością. Zioła, które rosną wysokie, takie jak bazylia, rozmaryn czy estragon, posadźmy z tyłu. W środku powinny znaleźć się te o średniej sile wzrostu, czyli szczypiorek, patka pietruszki czy melisa. Z przodu natomiast, powinny znaleźć się te, które urosną najniższe, na przykład oregano i tymianek.

Ziołowe lokum, czyli jakie doniczki wybrać?

Mając już zioła i ziemię możemy zacząć zabawę w ogrodnika. Jeśli przygotowujemy zielnik na balkon lub parapet, niezbędne będą jeszcze tylko doniczki. W jakich roślinom będzie najlepiej? Najważniejsze, aby nie była zbyt mała, ponieważ wtedy korzenie nie będą miały miejsca na rozwój i po prostu uschną. Dla większości ziół optymalnym wyborem będzie donica o głębokości około 20 cm.  Jeśli chodzi o materiał, mamy tu ogromny wybór. W sklepach znajdziemy doniczki ceramiczne, gliniane, plastikowe, szklane, betonowe czy metalowe. Niezależnie które z nich wybierzemy, zwróćmy uwagę na to, czy ich dna mają otwory i podstawkę, odprowadzające nadmiar wody. To pomoże zapobiec przelaniu ziół. Możemy przebierać także w różnego rodzaju designerskich osłonkach. Taki gadżet nie tylko będzie lokum dla rośliny, ale także ozdobą kuchni. Świetnym elementem wystroju mogą być osłonki w formie ozdobnych koszy, plecionych ze sznura lub wikliny.