Dobre (i zdrowe), bo polskie!

Życie w duchu ekologii i dbanie o środowisko przyczyniło się do zmiany naszych nawyków żywieniowych, a co za tym idzie, także konsumenckich. Popularyzacja trendu slow food przyczyniła się do powrotu mody na produkty tradycyjne i regionalne. Obecnie coraz więcej polaków stawia na zdrowy tryb życia, a co za tym idzie świadome odżywianie. Lubimy wiedzieć co jemy, dlatego coraz częściej stawiamy na lokalnych producentów.

Smak jak u mamy

Produkty regionalne wybieramy głównie ze względu na ich tradycyjny smak. Ręcznie robione sery czy wędliny smakują zupełnie inaczej niż ich masowo wytwarzane odpowiedniki. Wędzone mięsa mają niepowtarzalny aromat, którego próżno szukać w zafoliowanych sklepowych szynkach. Domowe pieczywo, składające się tylko z mąki, wody i zakwasu, dyskwalifikuje wszystkie chleby i bułeczki z hipermarketu. Kupując regionalne produkty od sprawdzonych dostawców, możemy przenieść się w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa i do domowych wyrobów naszych babć.

Tradycja na zdrowie!

Żywność produkowana przez lokalnych dostawców jest pozbawiona chemii, a przez to zdecydowanie zdrowsza. Tradycyjne wyroby wędliniarskie czy serowe są wytwarzane według starych receptur, bez użycia konserwantów. Co więcej, nasz organizm jest naturalnie lepiej przystosowany do trawienia rodzimych produktów, dostępnych na naszym terytorium. Jedząc nasze polskie wyroby, z pewnością ułatwimy pracę naszym żołądkom.  

Mniej kupujesz – mniej marnujesz

Tradycyjne wyroby warto wybrać ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Choć może się to wydawać dziwne, bo tradycyjne produkty zwykle są dużo droższe, w rzeczywistości kupując je, na dłuższą metę oszczędzamy. To prawda, świadome zakupy kosztują więcej, wiąże się to z jakością samego produktu, jak i sposobem produkcji. Jednak biorąc pod uwagę trwałość tradycyjnych wyrobów, opłacają się ona znacznie bardziej. Wszystko dlatego, że żywność wytwarzana tradycyjnymi metodami znacznie dłużej zachowuje trwałość. W czasach kiedy marnowanie żywności stało się globalnym problemem, warto robić mniejsze zakupy, ale ze sprawdzonego źródła. Stawiajmy więc na jakość, a nie na ilość.

Gdzie kupować regionalne przysmaki?

Tradycyjne produkty najlepiej kupować u samych producentów. Wyroby regionalne często też pojawiają się na osiedlowych ryneczkach i bazarkach. Na mapie Polski, jak grzyby po deszczu, rosną także sklepy ekologiczne, oferujące tradycyjne produkty od lokalnych dostawców. Jeśli jednak nie mamy ich w pobliżu, nic straconego, regionalne produkty znajdziemy w sklepach internetowych - z dostawą w określonym rejonie lub na całą Polskę. To świetna forma promocji rodzimej kuchni. Nie ruszając się ze swojej kuchni, możemy przejrzeć ofertę tradycyjnych wyrobów: pieczywa na zakwasie, swojskich wędliny czy ręcznie robionych serów. W ofercie znajdują się także miody z własnej pasieki albo domowe nalewki i przetwory.

Jak sprawdzić produkt?

Podczas zakupów naszym źródłem informacji jest etykieta. To na niej znajdziemy wszelkie informacje o pochodzeniu i składzie danego produktu. Powinniśmy szukać tam certyfikatów jakości.