Rogaliki są niezwykle podzielne, te malutkie, drożdżowe pasują w sam raz na jeden kęs, zaś francuskie croissanty to idealne rozwiązanie na słodkie śniadanie do aromatycznej kawy. Miłośników rogalików jest wielu, a to co ich łączy - to miłość do pysznych wypieków.

Z okazji Dnia Rogalika, który przypada 30 stycznia, szef piekarni rzemieślniczej Chaud Pain Paweł Albert przygotował niespodziankę dla gości, a także zmierzył się z nie lada wyzwaniem. Pod jego okiem powstał ogromny croissant, który jest 30 razy większy niż te dostępne w wersji mini.

„Croissanty to duma naszej piekarni. Przygotowujemy je z najwyższą starannością, na bazie produktów najlepszej jakości. Dbamy o to, by tak jak te pochodzące z Francji były chrupiące, maślane w smaku, a w swojej strukturze odpowiednio napowietrzone. Postanowiłem pobawić się przepisem i opracowałem recepturę wypieku croissanta – olbrzyma, by ten zachował takie same atuty jak te dostępne u nas w klasycznej wersji. To taka nasza wariacja w kontekście Dnia Rogalika, która będzie atrakcją dla klientów.” – mówi Paweł Albert, szef piekarni rzemieślniczej Chaud Pain.

W Chaud Pain dostępne są croissanty, które wytwarzane są z oryginalnej mąki sprowadzanej z Francji. Dzięki tym inspiracjom, rogalik w centrum Warszawy może smakować tak samo jak w uroczej kawiarni u podnóży wieży Eiffla w Paryżu. Smaki dostępne w piekarni to wytrawny croissant maślany, z malinami, migdałami, pistacjami, czy z czekoladą i wciąż powstają nowe smaki w odpowiedzi na oczekiwania smakoszy, którzy odwiedzają Chaud Pain.


fot. (Agencja kreatywna Od kuchni)

Świętować taki dzień to czysta przyjemność dla podniebienia. Można wybrać się do ulubionej piekarni lub cukierni albo postawić na domowe wyroby. Warto sięgnąć po receptury z książek kucharskich mam i babć, lub znaleźć w internecie prosty przepis na rogaliki. Wspólne wypieki to również wspaniała integracja w gronie przyjaciół lub rodziny, a ich kwintesencją są pyszne smaki w roli głównej.

 

Piekarnia rzemieślnicza Chaud Pain

Piekarnia Chaud Pain funkcjonuje w Warszawie od 10 grudnia. Chaud Pain (czyt. “szo pę” z fr. oznacza gorący chleb) to piekarnia, która przede wszystkim stawia na jakość pieczywa. Chleb, który dostępny jest w piekarni, można przechowywać przez kilka dni i cały czas cieszyć się jego wyjątkowym smakiem. Przepisy, z których powstaje pieczywo i słodkie, rumiane wypieki, sięgają sprawdzonych receptur z rzemieślniczym sznytem. Zakwas do chleba leżakuje tak długo, aż da o sobie znać, że może ruszać na podbój kubków smakowych Gości Chaud Pain. Ziarna zbóż do wypieków, są z kolei mielone na miejscu przez doświadczonych piekarzy, co pozwala nasycić produkty wyjątkowym smakiem i aromatem. Za kompozycję oferty odpowiada szef piekarni Paweł Albert, który dobiera wyselekcjonowane zboża zarówno z polskich upraw, jak i sprowadza je z Francji.

„Sekret pieczywa Chaud Pain tkwi w tym, że przeprowadzamy długą, powolną fermentację na zimno każdego ciasta. Proces ten powoduje, że ciasto na chleb pomału nabiera smaku. Z zakwasem na chleb jest trochę jak z dzieckiem, wymaga od nas mnóstwo opieki. Dbam o niego, opiekuję się nim całą noc, karmię odpowiednimi składnikami i pilnuję, by się nie przeziębił.” - mówi Paweł Albert, szef piekarni Chaud Pain.

Dla tych, którzy marzą o chrupiącym chlebie lub pysznych maślanych drożdżówkach na śniadanie, dostępna jest także opcja dostawy na terenie Warszawy. To również doskonały pomysł, by zadbać o seniorów, do których piekarnia dostarczy pieczywo pod same drzwi. Osoby starsze, zwłaszcza w czasie pandemii warto otoczyć szczególną opieką, by unikały pobytu w skupiskach ludzi podczas zakupów.

“Piekarnia Chaud Pain sąsiaduje z naszą restauracją Epoka w budynku Hotelu Europejskiego tuż przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. To miejsce, w którym dostępny jest m.in. chleb, który pokochali Goście restauracji Epoka. Często dopytywali o możliwość zakupu naszego pieczywa na wynos i to właśnie Oni zainspirowali nas, by stworzyć wyjątkowe miejsce z rzemieślniczymi produktami, wypiekanymi przez naszych ekspertów.” - mówi Antoine Azaïs, dyrektor zarządzający grupy Project Warszawa.

W ofercie Chaud Pain znajdziemy m.in. różne rodzaje rzemieślniczego pieczywa jasnego oraz ciemnego, bagietki, słodki brioche z miodem i palonymi migdałami, drożdżówki, chałki oraz croissanty wypiekane na bazie przepisów rodem z Francji. 

Dodatkowo dla tych, którzy wybierają lunch na mieście, dostępne będą różne warianty sałatek i kanapek na bazie wypiekanego na miejscu pieczywa.

W Chaud Pain znajduje się również część delikatesowa, w której dostępne są polskie dżemy i produkty z różnych zakątków świata, m.in. hiszpańskie szynki, wegańskie, duńskie sery (roślinne), włoskie trufle i owoce morza w puszkach (m.in. małże, sardynki, kalmary). To idealne przekąski na spotkania w gronie znajomych, którzy w czasie pandemii nie mogą pozwolić sobie na podróże, a chcą skosztować oryginalnych smaków świata. Szczegółowe informacje na temat oferty i produktów dostępne są na Facebooku i Instagramie piekarni Chaud Pain.